Dzień Różnorodności

0
17 października w centrum handlowym Złote Tarasy w Warszawie odbędzie się jedyna w swoim rodzaju impreza organizowana przez Komisję Europejską – Dzień Różnorodności. W tym wyjątkowym wydarzeniu po prostu trzeba uczestniczyć!
 
Festiwal na Węgrzech
Dzień Różnorodności jest obchodzony w tym roku jedynie w czterech krajach. Jako pierwsze świętowały Węgry – 8 maja. Tego dnia cały Budapeszt tętnił życiem, a jego serce biło na placu Erzsébet. Jak się okazało, setki rozbawionych ludzi przyjechały specjalnie na tę imprezę z różnych stron kraju. Nie ma się czemu dziwić, bo imprezę uświetniły liczne wystąpienia tamtejszych znanych artystów, m.in. Animal Cannibals, Sub Bass Monster, Boldizsár László czy też Ferenc Molnár Caramel. Prócz koncertów, liczne organizacje pozarządowe współpracujące z Komisją Europejską przygotowały serię dalszych atrakcji. Były to zajęcia dla różnorodnych grup wiekowych, a więc: pokazy audiowizualne, teatrzyki, ściana graffiti, park zręcznościowy, wystawy fotograficzne oraz wiele konkursów z nagrodami. Impreza odbiła się szerokim echem w krajowych mediach. Ci Węgrzy, którzy nie zdążyli na to wydarzenie, nie prędko będą mieli okazję uczestniczyć w kolejnej edycji. Dzień Różnorodności nie jest bowiem regularnym, corocznym festiwalem i być może w Budapeszcie już więcej nie zagości.
Cel imprezy
Misja festiwalu skupia się na promocji wielokulturowości oraz zwiększaniu społecznej wiedzy na ten temat. Hasło przewodnie, które od lat towarzyszy tego rodzaju przedsięwzięciom to „Za różnorodnością. Przeciw dyskryminacji”. Dzięki regularnie prowadzonej kampanii, Komisja chce przekonać Europejczyków, że życie w zróżnicowanym społeczeństwie przynosi wiele korzyści. Poprzez zabawę, muzykę i różnego rodzaju interaktywne formy rozrywki, warto otworzyć się na osoby innej rasy, wiary, orientacji seksualnej, bądź też odmiennych przekonań. Festiwal jednocześnie wspiera równouprawnienie osób niepełnosprawnych i w sposób szczególny traktuje problem Romów na Starym Kontynencie. Trzeba pamiętać, że tematyka tolerancji i różnorodności, w obliczu jednoczącej się Europy, staje się niezwykle aktualna. W związku z tym dobrze jest włączyć się w organizowane wraz z festiwalem otwarte debaty z ekspertami UE, ponieważ tylko w ten sposób społeczeństwo ma możliwość wyrazić publicznie swoje poglądy, lub też znaleźć wspólne rozwiązanie wielu konfliktów.
Warszawa – program imprezy
Jakich atrakcji możemy spodziewać się w Warszawie? Niestety program festiwalu jest jeszcze w trakcie przygotowań i ciężko podać jakiekolwiek szczegóły. Z pewnością od strony merytorycznej, będziemy mieli okazję: dowiedzieć się, jakie są konkretne działania Unii w sferze promocji tolerancji, zasięgnąć rady prawnej dotyczącej statusu równouprawnienia w Polsce i w Unii Europejskiej lub też poszerzyć swoją wiedzę na temat innych narodów, co niewątpliwie przyczyni się do obalenia wielu stereotypów. Odnośnie kwestii praktycznej, należy przygotować się na sporą ilość informacji, broszur, różnego rodzaju upominków i gadżetów promujących tolerancję. Główną częścią programu będą występy muzyczne polskich gwiazd, które powinny mieć miejsce w godzinach około 10:30-18:00. W tym czasie będzie też można spotkać przedstawicieli polskiego rządu, Komisji Europejskiej oraz wielu celebrytów. Będą oni otwarci na wszelkie rozmowy o dyskryminacji. Pozostałe atrakcje będą bardzo podobne do tych z Budapesztu. Więcej szczegółów powinno pojawić się wkrótce w prasie oraz na stronie internetowej organizatora: www.stop-discrimination.info.
Czy przyjechać?
Warto pamiętać, ze wydarzenia w Warszawie są przeznaczone dla wszystkich Polaków, bez znaczenia, czy mieszkają oni w stolicy, Łodzi, Ustce czy Otwocku. Może więc opłaca się zorganizować rodzinną wycieczkę do Warszawy i przy okazji zwiedzania miasta, dowiedzieć się czegoś o innych kulturach i narodach. 17 października to niedziela, a więc dzień wolny od pracy. Pokażmy tego dnia Europie, że nie jesteśmy, jak to niektórzy pogardliwie mówią, ciemnogrodem. Udowodnijmy, że nowoczesna Polska bardzo różni się od tej, która pozostała w sferze stereotypów wciąż powszechnych na Zachodzie. Przyjedźmy na Dzień Różnorodności i zadziwmy Europę naszym otwartym światopoglądem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here