Czekanie na Antychrysta

4
Autor obrazu: Maria Wollenberg-Kluza

W teologii katolickiej Antychryst oznacza wroga Chrystusa, jest jego zaprzeczeniem, jest duchem i symbolem zła. Istnienia tego symbolu można doszukać się w Piśmie Świętym, przede wszystkim w Księdze Apokalipsy św. Jana, jak również  w Księdze Daniela oraz w Ewangelii św. Mateusza i św. Marka.

W miarę zbliżania czasu ostatecznego pojawi się na Ziemi wcielony w człowieka Antychryst, zapanuje nad światem przez siedem lat, będzie sparował dyktatorskie rządy i niszczył więzi ludzi z Bogiem. Ostatecznie jednak w walce Chrystusa z Antychrystem zatriumfuje Chrystus.

Antychryst nie jest konkretną osobą, ale może wcielić się w człowieka, który dążyć będzie do panowania nad światem. W związku z tym utożsamiano wielu polityków, władców z Antychrystem. Różne negatywne zjawiska w polityce międzynarodowej przypisywano Antychrystowi. Ponieważ Antychryst nie jest konkretną postacią znalazł swoje miejsce nie tylko w religiach, ale także w polityce, w kulturze i literaturze. Każdy, kto głosi ideologię niezgodną z nauką Chrystusa może być posądzony, że jest reprezentantem Antychrysta. Symbolem Antychrysta, Bestii, Szatana, Fałszywego Proroka jest liczba 666.

Niektórzy przepowiadacze kataklizmu i interpretatorzy Biblii upatrują początku światowego nieszczęścia w dążeniach integracyjnych i jednościowych. Widzą w tym odbudowę swego rodzaju imperium rzymskiego, na czele którego stanie antychryst, co poprzedzać będzie ponowny powrót na Ziemię Chrystusa. Elementem tego procesu jest integracja i rozszerzenie Unii Europejskiej, tworzenie wspólnej waluty euro, działalność Północnoamerykańskiej Strefy Wolnego Handlu (NAFTA), Banku Światowego, Międzynarodowego Funduszu  Walutowego (IMF), Organizacji  Narodów Zjednoczonych (ONZ) itp. O sprzyjanie tym tendencjom podejrzewany był prezydent  George Bush senior ze swoim celem ustanowienia Nowego Ładu Światowego. Autorzy tych poglądów uważają, że dążenie do stworzenia „rządu światowego”, „jednego świata” jest początkiem końca świata. Poglądy takie wyrażają w USA m.in. Arthur Berg, Grant R. Jeffrey, Pat Robertson.

W poglądach samozwańczych proroków bardzo często pojawia się motyw antychrysta, symbol potężnego zła, który ma być głównym antagonistą w apokaliptycznej walce. W przeszłości za antychrysta uważano m.in. Nerona, Saladyna, Marcina Lutra, Piotra Wielkiego, Napoleona, Wilhelma I, Benita Mussoliniego, Adolfa Hitlera, Józefa Stalina, Nikitę Chruszczowa, Muammara Kadafiego, Davida Rockefellera, Michaiła Gorbaczowa, Borysa Jelcyna, Saddama Husajna. Poszukiwacze antychrysta badali nawet, czy nie jest nim Ronald Wilson Reagan, ponieważ każde z jego imion miało 6 liter. Kiedy przyjaciele podarowali państwu Reagan willę, zmienili oni numer domu z 666 na 668. Numer 666 ma być numerem, którym naznaczony będzie antychryst. Jedno z popularnych wierzeń głosi, że antychryst cudownie wyliże się z odniesionych ran. Kiedy prezydent Reagan wyzdrowiał po zamachu w 1981 r., poszukiwacze antychrysta umocnili się w swoich podejrzeniach, że to prezydent może nim być. Podobne podejrzenia wysunęli wobec papieża Jana Pawła II po zamachu na niego w Rzymie. Po objęciu fotela prezydenckiego 20 stycznia 2009 r. przez Baracka Obamę pojawiły się w Stanach Zjednoczonych artykuły udowadniające, że Obama rzekomo odpowiada biblijnym cechom Antychrysta.

Antychryst, zgodnie z interpretacją Biblii, ma być człowiekiem stosunkowo młodym, charyzmatycznym, który przez 7 lat będzie panować nad światem, światem zjednoczonym z jedną gospodarką i jedną religią. Zaprowadzi on pokój na całym świecie. Po 3,5 r. zerwie układy i wprowadzi rządy terroru przy pomocy fałszywego proroka. Następnie ogłosi się mesjaszem i przekona chrześcijan, że jest prawdziwym Chrystusem.

Niektórzy uważają, że antychryst może posłużyć się nowoczesną technologią i komputerami, aby zniewolić ludzi. Podejrzenie w związku z tym padło na Billa Gatesa, właściciela potężnej firmy komputerowej Microsoft. Ukazało się już wiele prac ilustrujących tezę o uzależnieniu i zniewoleniu ludzi przez nowoczesne technologie.

Prof. dr hab. Longin Pastusiak

Autor jest profesorem w Akademii Finansów i Biznesu Vistula, b. posłem na Sejm (1993-2001) i b. marszałkiem Senatu (2001-2005).

Poprzedni artykułLiga Mistrzów: Neymar – sprzedany do Paris Saint-Germian za rekordową stawkę 222 milionów euro…
Następny artykułPolski jazz (cz. 2/4)
Longin Pastusiak
Prof. dr hab. Longin Pastusiak - politolog, amerykanista. Ukończył studia na Wydziale Dziennikarskim Uniwersytetu Warszawskiego oraz na Wydziale Spraw Międzynarodowych University of Virginia w Stanach Zjednoczonych. W latach 1963-1993 pracował w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Od 1978 r. profesor nadzwyczajny, a od 1986 r. profesor zwyczajny. W latach 1994-2005 Profesor Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 1985 -1988 Prezes Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych. Poseł Ziemi Gdańskiej w Sejmie I, II, III kadencji (1991-2001). Wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP oraz przewodniczący stałych delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO oraz do Zgromadzenia Parlamentarnego Unii zachodnioeuropejskiej W latach 2002-2004 wiceprezydent Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. W latach 2001-2005 marszałek Senatu V kadencji. Profesor w Akademii Finansów oraz w Wyższej Szkole Zarządzania i Prawa w Warszawie. Obecnie jest profesorem w Akademii Finansów i Biznesu Vistula, gdzie jest Dyrektorem Instytutu Spraw Społecznych i Stosunków Międzynarodowych. Prof. Longin Pastusiak wykładał na uczelniach polskich i zagranicznych. Doctor honoris causa uczelni polskich i zagranicznych. Prof. dr hab. Longin Pastusiak jest autorem ponad 700 publikacji naukowych w tym ponad 90 książek. W 2015 r ukazały się następujące książki prof. L. Pastusiaka: * Polacy w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, Bellona, Warszawa 2015. * Prezydenci USA w anegdocie. Od Trumana do Obamy, Bellona, Warszawa 2015. * Prezydent dobrych intencji. Polityka zagraniczna Baracka Obamy, Oficyna Wydawnicza “Adam”, Warszawa.

4 KOMENTARZE

  1. Witam. Przeczytałam bardzo dokładnie tekst artykułu prof. Longina Pastusiaka. W 1999 ukazała się książeczka autora pt. „Czy nastąpi koniec świata?’ Jest tu sporo cytatów z tej książeczki. Podziwiam zaangażowanie Prof. L. Pastusiaka w ten bardzo trudny temat. Temat Antychrysta zasługuje na obszerny komentarz. Interesuję się nim od ok. 13 lat. Będzie trochę korekt oraz uzupełnień do artykułu. Dlatego wyślę e-mail na adres: [email protected]. Jeżeli to możliwe to proszę o podanie adresu e-mail do Prof. L. Pastusiaka. Chcę nawiązać z profesorem współpracę. Temat dotyczy zaginionego w 1865 r. skarbu konfederatów USA. Mam bardzo ciekawe materiały historyczne . Z poważaniem Leokadia Janiszewska, Gdynia.

  2. Szanowna Pani Leokadio,
    Komentarze są zawsze ręcznie akceptowane ze względu na liczne tzw. boty w Internecie, które zaśmiecają strony internetowe np. publikując masowo i w sposób zautomatyzowany linki do konkretnych stron internetowych. Ręczna akceptacja zabiera więc nieco więcej czasu, za co niezmiernie przepraszam. Odnośnie e-maila – uprzejmie proszę o wysłanie go pod nasz adres, chętnie przekażemy go Panu Prof. L. Pastusiakowi.
    Z poważaniem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here