Wymiana oleju i filtrów – o czym warto wiedzieć

14

Olej zapewnia silnikowi samochodu prawidłową pracę, zmniejsza tarcie jego elementów konstrukcyjnych i chroni go przed korozją. Filtr oleju zapobiega natomiast przedostawaniu się do silnika zanieszczyszczeń. Zarówno olej, jak i filtr co pewien czas należy wymieniać.

Jaki olej silnikowy i filtr oleju wybrać

Informację o tym, jaki olej będzie odpowiedni dla twojego samochodu, znajdziesz w książce serwisowej samochodu. Jeśli masz używany samochód, do którego nie dołączono instrukcji, przy zakupie oleju skonsultuj się z mechanikiem samochodowym. Razem z wymianą oleju konieczna jest na ogół wymiana filtra oleju. Informacje o właściwym dla danego modelu samochodu filtrze także znajdują się w książce serwisowej.

Cena filtra oleju zależy od marki samochodu i waha się w granicach 25-80 zł. Ceny olejów silnikowych zależą od ich parametrów oraz przeznaczenia i zazwyczaj mieszczą się w granicy 100-200 zł za 5 litrowy kanister. Warto zachować opakowanie po oleju silnikowym i pewną jego ilość w środku na wypadek, gdyby konieczne było uzupełnienie.

Jak często należy wymieniać i uzupełniać olej silnikowy

Olej należy wymieniać po przejechaniu 10-15 tysięcy kilometrów lub raz w roku. Co pewien czas warto też dokonać kontroli poziomu oleju silnikowego, nawet jeśli na desce rozdzielczej samochodu nie zapaliła się jeszcze kontrolka sygnalizująca zbyt niską ilość oleju. Jeśli miarka będzie wskazywała, że poziom oleju silnikowego jest zbyt niski, należy niezwłocznie go uzupełnić.

Ile kosztuje wymiana oleju silnikowego i filtra

Wymiana filtra oraz samego oleju to dla kierowcy stosunkowo niewielki koszt. Wymiana oleju silnikowego kosztuje ok. 20 zł, a wymiana filtra od 17 do 20 zł. Po doliczeniu ceny oleju silnikowego oraz filtra cena usługi wyniesie ok. 150 zł.

Regularne wymienianie oleju oraz filtra i stosowanie produktów wysokiej jakości przedłuży żywotność silnika i umożliwi mu optymalną pracę.

14 KOMENTARZE

  1. […] Olej silnikowy, płyn chłodniczy, płyn hamulcowy, olej układu wspomagania powinny zostać uzupełnione lub całkowicie wymienione, natomiast filtry dokładnie sprawdzone. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek wycieki lub nieszczelności trzeba je jak najszybciej naprawić. Do zimowego płynu do spryskiwaczy można dodać trochę wody, ponieważ w wyższych temperaturach mocne stężenie substancji czyszczących nie jest konieczne. Porządki wewnątrz auta – szczególnie, gdy wykonujemy je samodzielnie – wiosną są o wiele przyjemniejsze niż zimą. Warto dokładnie umyć i odkurzyć tapicerkę, siedzenie i obicia. Umyć wycieraczki i ogumienia, które po zimie mogą mieć nieestetyczne zacieki z soli drogowej. […]

  2. […] Są tańsze niż olej syntetyczny i zapewniają lepszą ochronę silnika niż olej mineralny. Oleje mineralne to najgorszy pod względem jakości rodzaj oleju samochodowego. Są zalecane w przypadku starszych […]

  3. Pamiętajcie że oleje produkowane są z różnych baz olejowych również z odzysku i nie piszcie ze producent to jest bez znaczenia. Mercedes i Dacia obydwa samochody mają po cztery koła i kierownicę a wszyscy woleli by jeździć Mercedesa mi. Z olejami jest podobnie. Diabeł tkwi w szczegółach.

  4. olej olejowi nie jest rowny wiec zgadzam sie z artykułem bo jak kazdy by był taki sam to do aut sportowych byśmy lali taki sam olej jak do fiata 126p 😀 ja leje najnowszy i zaakceptowany przez producenta auta shell helix 0W-30

  5. tez skorzystałem z tego lubematch 😀 dzieki za podpowiedz a mozna znalesc ta wyszukiwarke na stronie shella 3 zakładka na takim zółtym tle „dobierz olej do silnika”

  6. ekologicznych nie ma ale mozna dobrac dobry olej ktory przy dobrym naoliwieniu silnika nie bedzie tak kopcił 😀 ale to tylko w słowach dla laików 😀 lepiej sobie poczytac o smarnosci i nagarze itp 😀 ja polecam syntetyki te 0W-30 obecnie najlepsze z gazu ziemnego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here