Wpływ pyłów zawieszone na rozwój dziecka

0

Dzieci należą do grupy społecznej szczególnie narażonej na negatywne działanie smogu. Co konkretnie może powodować oddychanie zanieczyszczonym powietrzem? Czy istnieją sposoby ochrony?

 

Czym jest smog?

 

Wyraz “smog” powstał z połączenia dwóch angielskich słów: smoke (dym) i fog (mgła). To określenie idealnie opisuje charakter tego zjawiska. Mówiąc najprościej – smog to nic innego jak mieszanina różnego rodzaju zanieczyszczeń, dymów, spalin i pyłów które stają się widoczne i wyczuwalne po zmieszaniu z mgłą, w trakcie bezwietrznej pogody. W skład smogu wchodzą takie gazy, jak: tlenki siarki, azotu i węgla, ozon, węglowodory, aldehydy oraz pyły zawieszone PM10 i PM2.5.

 

Przyczyny smogu

 

Główną przyczyną smogu jest tzw. niska emisja, czyli emisja zanieczyszczeń na wysokości nie większej niż 40 m2. Pochodzą one głównie z procesów spalania, obecnych w przemyśle, transporcie i gospodarstwach domowych. To właśnie te ostatnie produkują najwięcej szkodliwych substancji, ze względu na korzystanie z przestarzałych kotłów grzewczych i opału o bardzo niskiej jakości (nierzadko śmieci). Nie pozostaje to bez wpływu na nasze zdrowie.

 

Smog a zdrowie dziecka

 

Smog wywiera wpływ na zdrowie dziecka już w okresie prenatalnym. Niektóre związki, takie jak WWA (wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne) pokonują barierę łożyskową i przedostają się do krwioobiegu płodu. Powoduje to różnego rodzaju wady rozwojowe i sprawia zagrożenie dla ciąży. Częściej dochodzi do poronienia lub przedwczesnych porodów, a dzieci przychodzą na świat z mniejszym obwodem główki i niższą masą urodzeniową. W późniejszym czasie skutkuje to również mniejszą objętością płuc, częstszymi zapaleniami dróg oddechowych, astmą, a nawet gorszymi zdolnościami poznawczymi i wolniejszym rozwojem umysłowym. Dlatego tak ważne jest, żeby w trakcie ciąży unikać kontaktu z zanieczyszczeniami.

W pierwszych latach życia konsekwencje oddychania brudnym powietrzem wciąż mogą nieść bardzo przykre skutki. Ponieważ dzieci nie mają w pełni rozwiniętych dróg oddechowych (konkretnie błony śluzowej) oraz mają tendencję do oddychania przez usta, nieprzefiltrowane powietrze prowadzi do podrażnienia błony śluzowej, a w konsekwencji częstszych infekcji. Znacznie zwiększa się ryzyko astmy, zapalenia płuc i oskrzeli oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

Szkodliwe drobinki pyłów i gazów przedostają się do płuc i układu krwionośnego. Ich działanie zwiększa ryzyko miażdżycy, nadciśnienia tętniczego i choroby niedokrwiennej serca. Przy długiej ekspozycji na te substancje, w skrajnych przypadkach może dojść do nowotworu płuc i krtani.

Zanieczyszczenie powietrza wpływa również na układ nerwowy. Liczne badania wykazały, że dzieci, które były narażone na działanie smogu (szczególnie w okresie prenatalnym) w późniejszych latach wykazują niższy poziom inteligencji, problemy z zachowaniem, objawy ADHD, a nawet – skłonności do depresji i zaburzenia lękowe. Wykazano również wyraźny związek między wysokimi stężeniami szkodliwych związków w powietrzu, a szybszym starzeniem się mózgu i gorszymi wynikami w nauce.

 

Sposoby ochrony

 

Sposobów ochrony dziecka przed smogiem jest wiele. W godzinach szczytu oraz w dniach o wysokim stężeniu zanieczyszczeń lepiej nie wychodzić z domu. Poruszając się po mieście wybieraj trasy o mniejszym natężeniu ruchu i spróbuj przekonać dziecko do oddychania przez nos lub najlepiej – maskę antysmogową. Na rynku znaleźć można modele odpowiednie dla dzieci, w mniejszym rozmiarze i ładnych kolorach. Kiedy tylko masz okazję, zabieraj dziecko do parku lub poza miasto.

W domu najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w domowy oczyszczacz powietrza. Liderem w tej branży jest japońska marka Sharp, która w swoich urządzeniach wykorzystuje wysokiej klasy filtr HEPA i węgiel aktywny. Takie połączenie usuwa z powietrza zanieczyszczenia gazowe (LZO, dym papierosowy) i stałe – alergeny, bakterie, roztocza, składniki smogu i przede wszystkim pyły zawieszone PM10 i PM2.5. Te ostatnie eliminowane są w 99,97%. Niektóre modele, takie jak Sharp KC-D60EUW radzą sobie nawet w dużych pomieszczeniach do 50 m2. Wmontowany nawilżacz i jonizator pomagają oczyścić powietrze i utrzymują odpowiedni mikroklimat w mieszkaniu.

Pewną pomocą mogą być doniczkowe rośliny filtrujące oraz odpowiednia dieta. Wybieraj dla dziecka produkty bogate w witaminy B, C, D i E, selen i rutynę. Pełnią one funkcję antyoksydantów, wzmacniają odporność oraz wspomagają pracę serca, dzięki czemu organizm lepiej radzi sobie z negatywnymi skutkami smogu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here