W walce o czyste powietrze

0

Smog jest problemem większości polskich miast i ośrodków przemysłowych. Szczególnie wysoki poziom zanieczyszczenia występuje w Małopolsce i na Śląsku. W sezonie zimowym normy zanieczyszczenia powietrza bywają kilkukrotnie przekroczone. Oczywiście, ma to fatalny wpływ na organizm człowieka.

 

Czy jest smog?

Jest to unosząca się w powietrzu chmura powstająca z zanieczyszczeń, gazów i pyłów zawieszonych. Największe stężenie smogu występuje w czasie niskich temperatur, przy dużym zamgleniu i bezwietrznej pogodzie. Jest to nienaturalne i bardzo szkodliwe dla człowieka zjawisko. Powstaje w wyniku nieefektywnego spalania paliw, takich jak: węgiel, benzyna czy olej napędowy i ich emisji do atmosfery.  Jakość powietrza w Polsce jest dramatyczna. Według doniesień Światowej Organizacji Zdrowia nasz kraj jest jednym z dwóch najbardziej zanieczyszczonych krajów w Unii Europejskiej.

Jaki wpływ na zdrowie ma smog?

Pył zawieszony w powietrzu przedostaje się wszędzie- do wody, gleby, roślinności porastającej dany teren oraz wszystkich żywych organizmów. Powoduje silnie zanieczyszczające środowisko kwaśne deszcze. Jest również przyczyną wielu chorób. Szczególnie negatywnie wpływa na funkcjonowanie układu oddechowego- powoduje podrażnienia krtani i tchawicy, stany zapalne i niewydolność oddechową. Jest przyczyną zaburzeń rytmu serca, nadciśnienia tętniczego, może również wywoływać negatywne zmiany w mózgu. Może być przyczyną astmy oraz prowadzić do powstawania nowotworów.  Dodatkowo wywołują alergie, migreny i podrażnienia spojówek. W wielu przypadkach skutkuje obniżeniem nastroju i koncentracji, a nawet występowaniem stanów depresyjnych.

Jak walczyć  z zanieczyszczeniem powietrza?

Aby zmniejszyć ryzyko występowania smogu należy zadbać o ograniczani działań powodujących emisję szkodliwych pyłów i gazów do atmosfery. Ważne jest popularyzowanie zbiorowej komunikacji miejskiej, zastępowanie samochodów rowerami, wybieranie ekologicznych sposobów ogrzewania domów oraz dbanie o utrzymanie dużej ilości terenów zielonych. Na co dzień warto chronić się przed zanieczyszczeniami używając maseczek anty -smogowych. Posiadają one filtry, które zatrzymują większość pyłów. W mieszkaniach dobrze jest zamontować Oczyszczacze powietrza. Posiadają one liczne filtry, które wychwytują szkodliwe substancje  z powietrza. Należy dobierać je do wielkości pomieszczenia, w którym ma się znajdować. Duży wybór oczyszczaczy można znaleźć tutaj: https://allegro.pl/kategoria/do-domu-oczyszczacze-powietrza-256842?order=m. Warto również wyposażyć mieszkanie w rośliny doniczkowe pomagające w oczyszczaniu powietrza oraz korzystać z aplikacji pokazujących aktualny stan zanieczyszczenia.

W przypadku mocno przekroczonych norm nie powinno się przebywać na zewnątrz. Ostrzeżenie to dotyczy wszystkich, szczególnie ważne jest jednak w przypadku dzieci, osób starszych oraz kobiet w ciąży, ponieważ są one najmniej odporne na smog.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here