Ubranka dla dziecka: na co zwrócić uwagę?

0

Każdy świeżo upieczony rodzic boryka się z wieloma trudnościami, którym trudno nieraz zaradzić. Jedną z takich trudności jest zakup odpowiedniej odzieży dziecięcej.

Przy zakupie ubranek dla niemowlaka należy się kierować zasadą, w myśl której każdy ciuszek powinien być wykonany z przyjaznego dla skóry materiału i wygodny w noszeniu. W pierwszych latach życia motoryka ciała dopiero się rozwija, więc zbyt ciasna czy sztywna odzież z całą pewnością nie będzie dobrym rozwiązaniem. Do noszenia na co dzień idealne będą ubranka z bawełny – to najbardziej naturalny i najbezpieczniejszy dla skóry dziecka materiał. Bawełna jest ciepła, przewiewna i miła w dotyku, nie wywołuje też reakcji alergicznych. Odzież na specjalne okazje nie musi być wykonana z bawełny. Np. sukienki na chrzest szyje się często z tafty, jedwabiu, satyny, organzy, wełny oraz francuskiej i hiszpańskiej koronki.

Co kupić?

W pierwszej kolejności należy zainwestować w kilka par body na krótki i długi rękaw, spodenki z długą nogawką, miękkie bawełniane koszulki, tzw. śpioszki oraz pajacyki, a także kaftanik. Przy zakupie ubrań pamiętaj o tym, że nie ma sensu kupować zbyt wielu takich, które będą miały 56 cm, ponieważ maluch szybko z nich wyrośnie. Ciuszki nie powinny być ani zbyt ciasne, ani zbyt luźne. Ciasne, wiadomo, ograniczają swobodę ruchów, a nawet mogą powodować, że dziecko będzie przybierało nienaturalne i niezdrowe pozycje. Natomiast zbyt luźne ubranka mogą się zaplątywać i sprawiać trudności w nauce chodzenia czy raczkowania.

Na jakie zapięcia się zdecydować?

Są dwie zasady, którymi należy się kierować przy wyborze zapięć. Po pierwsze, nie powinny być umieszczone z tyłu, na plecach, a po drugie – nie mogą uciskać ani drapać skóry. Dobrym rozwiązaniem są koszulki zawiązywane z boku. Małe dzieci nie przepadają za bluzeczkami wkładanymi przez głowę, dlatego jeśli masz taką możliwość, wybieraj ciuszki, których nie trzeba wkładać w ten sposób. Nową odzież niemowlęcą dobrze jest lekko rozciągnąć przed pierwszym założeniem. Bardzo praktyczne są śpioszki zapinane w kroku – ułatwiają zmianę pieluchy.

Jakie czapeczki kupić?

Czapka jest nieodzowną częścią dziecięcej garderoby. Wystarczająco gruba czapeczka zimowa chroni przed wychłodzeniem, o które nie tak trudno przy niskiej temperaturze. Warto też zaopatrzyć się w czapeczkę na lato, ponieważ długa ekspozycja na słońce również może być szkodliwa dla małego dziecka.

Podsumujmy, co zostało wyżej powiedziane: ubranka dla dziecka powinny być wygodne, przyjazne dla skóry i praktyczne. Należy unikać zapięć z tyłu i zwracać uwagę na materiał, z którego odzież jest wykonana. Dużym powodzeniem cieszą się ubranka z bawełny, satyny, tafty oraz jedwabiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here