Ubezpieczenie OC zabytkowego samochodu na Ursynowie

0

Samochód zabytkowy to wielka duma każdego posiadacza, która jednak wiąże się z pewnymi obowiązkami. Jednym z nich jest oczywiście wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia OC. Na co możemy liczyć w sytuacji, gdy chcemy ubezpieczyć samochód zabytkowy? Czy możemy wykupić dodatkowe usług, takie jak AC?

Jak prawo definiuje samochód zabytkowy?

Nie każdy wiekowy samochód jest z definicji zabytkowym. Zgodnie z Kodeksem drogowym samochodem zabytkowym jest pojazd, który spełnia warunki wpisania na listę zabytków. W związku z tym podstawowe kryteria samochodu zabytkowego są następujące:

  • pojazd musi mieć co najmniej 25 lat,
  • musi być nieprodukowany od co najmniej 15 lat,
  • 75% jego części musi być oryginalna (w przeciwnym razie mamy do czynienia z repliką).

Możliwe jest jednak zarejestrowanie młodszego samochodu jako zabytkowego, ale trzeba wówczas udowodnić jedną z poniższych okoliczności:

  • pojazd należał do powszechnie znanej osobistości lub ma związek z ważnymi wydarzeniami historycznymi,
  • jego rozwiązania konstrukcyjne są unikalne,
  • pojazd ma znaczenie w historii motoryzacji,
  • miał związek z istotnymi wydarzeniami sportowymi,
  • zostało wiernie odtworzone, zgodnie z dawnymi technikami produkcji. 

Ze względu na szereg warunków procedura uzyskania żółtych tablic rejestracyjnych wiąże się z trzystopniową procedurą. Po pierwsze, musimy uzyskać wpis do rejestru. Aby było to możliwe, musimy skontaktować się z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Warszawie. Wybrany rzeczoznawca oceni, czy samochód kwalifikuje się do wpisu. Po drugie, po zatwierdzeniu decyzji koniecznie musimy udać się do stacji diagnostycznej, aby samochód został dopuszczony do ruchu. Po trzecie, udajemy się do wydziału komunikacji, aby zarejestrować samochód. 

Jak wygląda OC dla samochodów zabytkowych?

Samochody zabytkowe to pojazdy specjalnej kategorii, w związku z czym są nieco inaczej traktowane przez prawo oraz ubezpieczycieli. Ponieważ nie traktuje się tych samochodów jako typowego (codziennego) środka transportu, istnieje możliwość wykupienia OC na czas od 30 dni do 12 miesięcy. Jeśli więc jesteśmy posiadaczami zabytkowego kabrioletu i używamy go tylko w czasie lata (podczas zlotów), to możemy wykupić OC na 90 dni, a przez resztę roku pojazd garażować. Warto przy tym pamiętać, iż wygaśnięcie krótkoterminowego OC nie wiąże się z żadną ofertą czy powiadomieniem ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego. OC nie jest również przedłużane automatycznie, dlatego musimy pilnować jego ważności – w przeciwnym razie grozi nam grzywna. Wysokość grzywny za brak OC zależy od liczby dni, która minęła od jego ważności. Jeśli OC jest już nieważne od ponad 14 dni, grzywna ta w 2021 roku wynosi aż 5600 zł. 

Czy możliwe jest wykupienie AC dla samochodu zabytkowego?

Ubezpieczenie Autocasco polega na wypłaceniu odszkodowania w sytuacji, w której auto zostanie uszkodzone – np. w wyniku kolizji z winy właściciela, działania żywiołów, nieznanego sprawcy, wandalizmu itp. W praktyce jednak towarzystwa ubezpieczeniowe praktycznie nie oferują AC dla samochodów zabytkowych. Przyczyna jest prosta – zdobycie części zapasowych czy usługi mechanika zajmującego się tego typu pojazdami jest bardzo kosztowne. Poza tym ryzyko powstania takiej szkody z uwagi na wiek samochodu jest bardzo duże. Ubezpieczalnie w związku z tym nie chcą ponosić tych kosztów i albo odmawiają zawarcia umowy Autocasco, albo stawiają zaporowe ceny składki. 

Chcesz ubezpieczyć samochód zabytkowy w Ursynowie? Skontaktuj się z biurem Eurofinance, a nasi agenci doradzą Ci, jak uzyskać najlepszą ofertę spośród kilkunastu propozycji towarzystw ubezpieczeniowych.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here