Najnowsze trendy na rynku pracy

0

Od czasu pandemii, rynek pracy w Polsce i na świecie zmienił się drastycznie. Tysiące osób utraciło źródło zarobków, a inni musieli się przebranżowić, aby sprostać nowym potrzebom w świecie biznesu.

Mimo wszystko, według badania ponad 3 tys. pracowników przeprowadzonego przez firmę outsourcingową Devire, sytuacja na rynku pracy w Polsce jest stabilna. Blisko połowa badanych twierdzi, że ich sytuacja zawodowa nie uległa zmianie. Niestety, 37% pracowników mówi, że sytuacja pogorszyła się, a tylko 18% odpowiedziało, że sytuacja poprawiła się.

Sytuacja w dużej mierze zależy od branży. Dla przykładu, pracownicy specjalizujący się w branży IT i telekomunikacji, jak również ci odpowiedzialni za marketing i e-commerce z łatwością znaleźli zatrudnienie, ponieważ pandemia znacznie zwiększyła popyt na umiejętności z tego zakresu. Na złą sytuację nie narzekają również założyciele startupów, spośród których aż 60% działa aktualnie w branży IT i ICT. 

Wiele osób, które z branżą internetową wcześniej nie miały zbyt wiele wspólnego, zauważyły nowe możliwości i podjęły kroki, aby zdobyć nowe umiejętności. Trend przenoszenia tradycyjnych szkoleń do sieci sprawił, że osoby pragnące przejść z tradycyjnych sektorów gospodarki do branży medialnej mają łatwiejsze zadanie, mogąc skorzystać np. z kursu grafiki lub innych szkoleń online, które wcześniej odbywały się w formule stacjonarnej.

Kolejnym bardzo ważnym trendem wywołanym przez pandemię jest wzrost popularności pracy zdalnej wśród pracowników biurowych praktycznie w każdej branży. Według ankiety przeprowadzonej przez Uniwersytet Warszawski, 83% pracowników instytucji finansowych wskazuje, że największą zaletą pracy z domu jest oszczędność czasu. Inne zalety, które wynikają z badań to większe bezpieczeństwo pracy z domu (72% respondentów) oraz elastyczny czas pracy (57% respondentów).

Praca zdalna ma jednak swoje minusy. Połowa uczestników badania twierdzi, że praca z domu wywołała rozluźnienie więzi między członkami zespołu. Oprócz tego, występuje brak konkretnej granicy między pracą i życiem prywatnym. Może to prowadzić do samotności oraz poczucia izolacji, szczególnie, że życie towarzyskie poza pracą również zostało znacznie ograniczone w ciągu ostatnich miesięcy.

Wszystko to, sprawia, że zdrowie psychiczne pracowników zdalnych może ucierpieć, w szczególności w przypadku osób, które mieszkają same. Problemem okazuje się również zdalne nauczanie dzieci, jak również trudności z wygospodarowaniem odpowiedniego miejsca do pracy zdalnej, które jest wolne od dystrakcji i odpowiednio wyposażone. Mimo tych ewidentnych wad, wielu pracowników nadal woli pracować z domu, ponieważ pozwala to na zaoszczędzenie sporej ilości czasu, i pieniędzy.

Według badań przeprowadzonych przez Gumtree.pl, zdecydowana większość pracujących z domu (69%), przekracza standardowe 8 godzin pracy. Okazuje się, że czas przeznaczony na pracę w domu wynosi 9.75 godzin. Najczęściej zdarza się to w małych firmach, jednak kultura ciągłej dostępności zmniejsza balans między pracą a życiem również wśród pracowników dużych korporacji.

Dłuższy okres pracy wynika głównie z tego, że pracownicy, którzy wcześniej pracowali w tradycyjnym biurze, nie potrafi dobrze zorganizować swojego czasu pracy. Oprócz tego, w ciągu dnia pojawia się wiele dodatkowych małych zadań (zakupy, sprzątanie), które sprawiają, że przy komputerze trzeba będzie zostać nawet do 19:00.

Do tego, wielu pracownikom o wiele trudniej jest się skupić pracując z domu, ponieważ wokół znajduje się wiele źródeł rozrywki (typu Netflix lub YouTube). Kontakt z przełożonymi również jest nieco utrudniony i pracownicy nie mają poczucia, że ktoś kontroluje ich produktywność w trakcie tradycyjnych godzin pracy. Z drugiej strony, aż 7 na 10 pracowników twierdzi, że ich szefowie kontaktują się z nimi po godzinach pracy.

Sytuacja w Polsce jest jednak o wiele lepsza niż w wielu innych krajach świata. W Wielkiej Brytanii, 750,000 osób, które straciły pracę przez pandemię nadal nie znalazło nowego źródła zatrudnienia. W Stanach Zjednoczonych, poziom bezrobocia wacha się w granicach 6%, co jest historycznie jest wskaźnikiem wysokim, jednak i tak o wiele bardziej pozytywnym niż 11%, z którymi Stany miały do czynienia jeszcze rok temu.

Aktualnie w Polsce bezrobocie również wynosi 6%, lecz powoli można zauważyć trend spadkowy. Spośród krajów europejskich, tylko Czechy, Holandia, Niemcy i Malta mają niższą stopę bezrobocia, więc Polacy nie mają na co narzekać. Najważniejsze jednak jest to, aby kłaść nacisk na innowację i zdobywać umiejętności, które przyniosą korzyści w najbliższej przyszłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here