Czy Twoja firma potrzebuje pomocy rzecznika patentowego?

0

Obecnie mamy bardzo konkurencyjny rynek. Przedsiębiorcy prześcigają się w różnych pomysłach mających zapewnić im przewagę nad konkurencją. Z drugiej strony są firmy, które działające rozwiązania czy modele biznesowe kopiują. Jak się przed tym zabezpieczyć? Czy można opatentować pomysł na biznes? Kiedy zgłaszać znak towarowy, a kiedy wzór przemysłowy. W każdej z tych kwestii może Ci pomóc rzecznik patentowy. To mało znany zawód, ale o ścisłej specjalizacji.

Rzecznik patentowy to inżynier i prawnik w jednej osobie

Aby uzyskać tytuł rzecznika patentowego, należy skończyć studia przydatne do wykonywania zawodu (najczęściej inżynierskie lub prawnicze) oraz przejść 3-letnią aplikację. Jej zwieńczeniem jest trudny egzamin zawodowy. W trakcie aplikacji przyszli rzecznicy patentowy uczą się właściwie jedynie zagadnień, które są związane z własnością intelektualną i przemysłową. Odbywają również praktyki pod kierunkiem ekspertów z Urzędu Patentowego RP. Ta ścisła specjalizacja odróżnia aplikację rzecznikowską od aplikacji adwokackiej lub radcowskiej. Tam studenci uczą się wszystkiego.

Bruce Lee zwykł mawiać: „Nie boję się osoby, która uczyła się zadawać 1000 ciosów. Boję się osoby, która 1000 razu uczyła się zadawać jeden cios”.

Zawód rzecznika patentowego wymaga zarówno wiedzy prawniczej, jak i inżynierskiej. Pierwsza jest potrzebna do prowadzenia postępowania rejestrowego a druga to przygotowania opisów patentowych wynalazków.

Zobacz również:

Co może być chronione patentem

Jakie uprawnienia ma rzecznik patentowy

Rzecznik patentowy może być Twoim pełnomocnikiem przy rejestracji znaku towarowego, wzoru przemysłowego i użytkowego. Jeżeli chcesz chronić rozwiązanie typowo techniczne, to może zgłosić Twój wynalazek do opatentowania.

Rzecznicy patentowi najwięcej czasu spędzają na działaniach typowo prewencyjnych, przygotowując strategię ochrony własności przemysłowej swoich klientów. Chodzi o to, że czasami to samo rozwiązanie np. fantazyjny kształt mebla, może być chroniony prawem autorskim, wzorem przemysłowym lub przestrzennym znakiem towarowym. Tych sposobów ochrony pomysłu na biznes jest zresztą więcej.

Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że podobnie jak adwokat czy radca prawny rzecznik patentowy może zastępować swoich klientów w sądzie. Ważne jedynie, aby sprawa dotyczyła własności przemysłowej. W tym pojęciu mieszczą się postępowania związane m.in. ze zwalczaniem nieuczciwej konkurencji, znakami towarowymi, wzorami przemysłowymi/ użytkowymi oraz patentami na wynalazki. Jeżeli obok ww. podstaw prawnych spór obejmuje również prawa autorskie, to jak wskazał w jednym z wyroków Sąd Najwyższy, rzecznik patentowy i tutaj może zastępować swojego klienta.

Rzecznik patentowy doradcą przy prawnej ochronie marki

Wbrew pozorom w urzędach patentowych na całym świecie najczęściej zgłasza się nie wynalazki a znaki towarowe. Wynika to z tego, że każdy przedsiębiorca posługuje się jakąś mniej lub bardziej fantazyjną nazwą. Mało który jest jednak na tyle innowacyjny, aby chcieć chronić swoje rozwiązanie techniczne.

Od strony formalnej znakiem towarowym jest każde oznaczenie, które nadaje się od odróżniania towaru lub usługi na rynku. W praktyce firmy zgłaszają do rejestracji najwięcej znaków słowny (nazwa), słowno-graficznych (logo) i graficznych (sygnet). Pojęcie znaku towarowego jest jednak dużo szersze i obejmuje również:

  • znaki będące kolorami (np. kolor lila dla Milki);
  • znaki będące budynkami (np. Stadion Narodowy);
  • znaki będące dźwiękami (np. ryk Tarzana);
  • znaki zapachowe;
  • znaki multimedialne;
  • znaki ruchowe.

Na tym tle rzecznik patentowy może Ci doradzić czy lepiej zastrzec nazwę, czy logo. Każda z tych form ma swoje plusy i minusy, o czym możesz posłuchać w poniższym nagraniu:

Co daje ochrona znaku towarowego

Uczciwie trzeba powiedzieć, że nie ma obowiązku rejestrowania znaku towarowego w urzędzie patentowym. Prawo zapewnia minimalny poziom ochrony marki jako znaku niezarejestrowanego. Chodzi o to, że zasięg tej ochrony jest minimalny. Jeżeli prowadzisz mały lokalny zakład fryzjerski, to ochrona obejmie ulicę lub dzielnicę, w której działasz. Na pewno nie będziesz mógł zabronić działalności pod podobną nazwą konkurentowi z drugiego końca Polski. Ochrona znaków niezarejestrowanych jest następstwem ich obecności na rynku. Bardzo rzadko obejmie całą Polskę.

Jeżeli jednak swój znak towarowy zarejestrujesz, to choćbyś działał lokalnie, ochrona twojej marki obejmie całą Polskę lub całą Unię Europejską. Dowodem na to będzie świadectwo rejestracji wydane przez Urząd Patentowy. Będziesz tam wymieniony jako właściciel praw. Pamiętaj, że wszelkimi formalnościami przy rejestracji może zająć się dla Ciebie rzecznik patentowy.

Czy każdą nazwę lub logo da się zastrzec

Nie. Prawo wskazuje szereg bezwzględnych i względnych przeszkód w rejestracji. Najczęściej problemem jest opisowość znaku towarowego oraz jego podobieństwo do znaku już chronionego. Znakiem opisowym będzie przykładowo określenie „VIP MEBLE” dla firmy produkującej meble. Myślę, że po samej nazwie byłbyś w stanie bez problemu odczytać jakie usługi świadczy ten przedsiębiorca.

Dużo ciężej wyłapać konflikt ze znakiem już zarejestrowanym. Osoby, które wybierają nazwy dla swoich firm, robią jedynie poszukiwania w Google czy w ramach dostępnej domeny internetowej. Mało kto analizuje również zarejestrowane znaki towarowe. Warto pamiętać o tym, że kolizją będą nie tylko znaki identyczne, ale również podobne. I tutaj z pomocą może przyjść właśnie rzecznik patentowy, który dokona wyczerpującej analizy. Problem bowiem jest w tym, że prawo nie daje żadnych wskazówek jak oceniać czy dwa znaki towarowe są względem siebie przeszkodą. To na przestrzeni dziesięcioleci określiły sądy. Chcąc zrobić wyczerpujące badanie marki, należy znać nie tylko przepisy, ale i orzecznictwo sądów.

Co może być chronione patentem

To wszystko, co mieści się w pojęciu patentowalnego wynalazku. Najprościej mówiąc, wynalazek jest technicznym rozwiązaniem jakiegoś problemu. Jeżeli twój pomysł nie rozwiązuje żadnego problemu, to być może da się go chronić, ale nie w postaci patentu. Przykładowo oryginalny kartonik można zastrzec jako wzór przemysłowy lub użytkowy.

Drugim warunkiem, który musi spełnić dający się opatentować wynalazek to charakter techniczny. Znów nie wchodząc w szczegóły, takie rozwiązanie musi oddziaływać na materię. Za nieposiadające charakteru technicznego uznaje się programy komputerowe czy aplikacje mobilne. Można jednak zastrzec wynalazki wspomagane komputerowo, czyli połączenie software i hardware. Przykładem jest myszka komputerowa o nowatorskiej konstrukcji. Taka muszka, aby mogła działać, potrzebuje oprogramowania.

W końcu, aby wynalazek dało się opatentować, musi on być:

  • nowy;
  • posiadać poziom wynalazczy;
  • nadawać się do przemysłowego stosowania.

Co jednak najważniejsze, zakres ochrony patentowej wynika z opisu patentowego. Jeżeli będzie słabej jakości, to konkurencja będzie w stanie takie rozwiązanie obejść. Wiedząc o tym rzecznik patentowy, może przygotować zastrzeżenia patentowe, które maksymalnie Cię zabezpieczą. Ewentualnie zaproponuje Ci zgłoszenie kilku wynalazków. Więcej na ten temat dowiesz się z nagrania:

Co może być chronione wzorem przemysłowym

Inną ciekawą formą ochrony są wzory przemysłowe. Pozwalają one na zmonopolizowanie wyglądu danego przedmiotu. W tej formie najczęściej zastrzega się design mebli, zabawek, odzieży, akcesoriów sportowych czy nawet firmowego logo. Okazuje się bowiem, że wzorami przemysłowymi mogą być nie tylko wytwory trójwymiarowe (np. krzesło), ale również dwuwymiarowe (np. etykieta na opakowanie, grafika czy logo).

Myśląc o tej formie ochrony, pamiętaj, że jej siła zależy od dobrego przedstawienia wzoru na zdjęciach lub rysunkach. Korzystając z pomocy rzecznika patentowego, jesteś w stanie wycisnąć z takiej ochrony jak najwięcej. Pamiętaj bowiem, że nie sztuką jest wzór zarejestrować, ale dochodzić w oparciu o niego swoich praw. Wzór w dacie zgłoszenia musi być nowy i posiadać indywidualny charakter. W przeciwnym wypadku konkurencja będzie go mogła unieważnić.

W czym może Ci pomóc rzecznik patentowy – podsumowanie

W dzisiejszych czasach wiedza daje przewagę konkurencyjną. Z drugiej jednak strony nigdy wiedza nie była tak łatwo dostępna dla każdego. To, co stanowi Twoją przewagę, szybko może wpaść w ręce Twojej konkurencji. Zdjęcia nowego urządzenia prezentowanego na targach już po kilku minutach mogą krążyć po internecie. Jeżeli jednak jednoznacznie poinformujesz, że zostało ono zgłoszone do opatentowania, wiele osób to odstraszy. Zresztą nie musisz od razu myśleć o patencie. Często wystarczy rejestracja wzoru przemysłowego. Najkorzystniejszą strategię działania może dla Ciebie opracować rzecznik patentowy. Pamiętaj tylko, że powinieneś skorzystać z jego pomocy, zanim jeszcze ujawnisz swoją innowację światu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here