Black Friday – okazja do tanich zakupów

0

Ostatni piątek listopada to dzień, kiedy świat ogarnia zakupowe szaleństwo. Z okazji Black Friday, czyli Czarnego Piątku, wybrane produkty podlegają olbrzymim przecenom, sięgającym nawet 70%. Black Friday (Czarny Piątek) przywędrował do nas z Ameryki, gdzie  dzień ten stał się okazją do zrobienia zakupów po niezwykle korzystnej cenie. Po przypadającym w czwarty czwartek listopada Święcie Dziękczynienia ludzie masowo ruszali do sklepów stacjonarnych, by kupić prezenty świąteczne dla najbliższych. Od niedawna promocje Black Friday przeniosły się do sieci, przyciągając zainteresowanie klientów. Jak będziemy obchodzić Black Friday 2021?

Czarny Piątek – skąd wzięła się ta tradycja?

Początki Black Friday sięgają drugiej polowy XIX wieku. Istnieje kilka wersji pochodzenia nazwy – wielkie promocje, oferowane klientom powodowały, iż sklepy stacjonarne pełne były klientów, a na drogach trwał bezustanny ruch. Wymagało to wzmożonej aktywności służb porządkowych, stąd właśnie wzięło się to określenie. Według innej wersji, czarny kolor tuszu dominował w księgach handlowych, więc barwa ta stała się symbolem wzmożonego handlu i jest aktualna do dziś, mimo iż od kilku lat wolimy zakupy online. Powstał nawet współczesny odpowiednik Black Friday, czyli Cyber Monday, przypadający w pierwszy poniedziałek po czarnym Piątku – strony internetowe pełne są propozycji dla osób szukających atrakcyjnych ofert w sieci.

Dlaczego promocje Black Friday są tak atrakcyjne?

Końcówka roku to dla wielu sklepów konieczność pozbycia się produktów, które zalegają w magazynach i zgromadzenie funduszy na najnowsze modele, mające swe premiery w nadchodzącym roku. Z kolei dla klientów to okazja, by dostać po atrakcyjnych cenach produkty, które mogą przeznaczyć na prezenty, a także stać się posiadaczem wysokiej jakości sprzętu za niewielką cenę. Duży wpływ na wzrost zakupowego szaleństwa miało przeniesienie handlu w sklepach stacjonarnych do sieci, co uczyniło zakupy po promocyjnej cenie znacznie wygodniejszymi. Czarny Piątek to również szansa na skorzystanie z dodatkowych atrakcji – można otrzymać drugi produkt gratis lub liczyć na darmową dostawę podczas zakupów w sieci.

Black Friday 2021 w Polsce

Do korzystania z promocji podczas Black Friday przyznaje się ponad 30% Polaków. Dzięki możliwości wykorzystania zalet internetu do zakupów, promocje nie skupiają się jedynie na piątku, ale rozciągnięte są na cały tydzień, nazywany dzięki temu  „black week”. Zjawiskiem towarzyszącym „black week” jest „black weekend”, czyli sobotnio-niedzielne wyprzedaże. Kody rabatowe i aktualne promocje można wykorzystywać podczas dokonywania zakupów w sieci. Najpopularniejszymi produktami, jakie są kupowane z tej okazji w naszym kraju są wszelkie sprzęty elektroniczne, a tuż za nimi znajduje się odzież oraz obuwie. I choć obniżki cen w naszym kraju nie są tak atrakcyjne, jak za oceanem, Black Friday 2021 to dla coraz większej liczby osób doskonała okazja na dokonanie zakupów po obniżonych cenach.

Cyber Monday

O ile pierwszy piątek po Święcie Dziękczynienia kojarzy się raczej z zakupami w sklepach, to następujący po nim poniedziałek to święto fanów elektroniki i wirtualnego świata, czyli Cyber Monday. Warto wówczas przejrzeć dostępne w sieci oferty, by w ten jeden dzień kupić po okazyjnych cenach mnóstwo produktów, bez konieczności tracenia czasu na chodzenie po sklepach i stania w kolejkach. Podczas Cyber Monday mamy czas, by na spokojnie przejrzeć wszystkie promocje i znaleźć tą, dzięki której zaoszczędzimy najwięcej pieniędzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here