Co powinieneś wiedzieć o Uber zanim skorzystasz z tej usługi?

0
528

Uber to alternatywa dla tradycyjnych taksówek. Mimo tego, że od dwóch lat działa w Polsce, daleko mu do podboju serc wszystkich Polaków. Chociaż uwielbiamy nowe rzeczy, nie jesteśmy jeszcze silnie rozwiniętym rynkiem dla mobilnych aplikacji w skali całego świata. W dodatku Uber musi liczyć się z tym, że wszystkie korporacje taksówkarskie będą chciały zatrzymać jego rozwój.

Brak obiektywnych informacji

Rozbudowanych artykułów na temat Ubera jest naprawdę niewiele. Jeśli już się pojawiają, to często wszystkie frazy się powtarzają. Jedni wymieniają zalety aplikacji i ją chwalą, drudzy krytykują. Obie grupy z reguł używają zawsze tych samych argumentów. Nie można dociec, kto pisał owe artykuł, bo być może zostały przeredagowane właśnie przez pracowników Uber, bądź firmy taksówkarskie.

W 2014 roku internet grzmiał, że Uber wchodzi do Polski. Teraz temat ten trochę ucichł. Co prawda jest paru blogerów technicznych, którzy opisywali swoje przygody i relacje z podróży. Jednak nawet oni ograniczyli się jedynie do paru zdań na ten temat. Najczęściej przypomina to jednak prywatne układy z firmą przewozową, niż prawdziwe i osobiste refleksje na temat danej usługi.

Zgodność z prawem

Legalność tej aplikacji najczęściej jest negowana przez firmy taksówkarskie. Nic z resztą dziwnego, ponieważ boją się konkurencji. Trudno je o to winić, albowiem na tym polegają zasady biznesowej gry i trzeba się z tym liczyć (w szczególności, gdy do gry włącza się duży konkurent).

Zrozumiała wydaje się frustracja ze strony licznych taksówkarzy również dlatego, ponieważ ich działalność wiąże się z dostosowaniem się do licznych standardów, obowiązków, praw. Natomiast kierowcy Ubera podlegają raczej ogólnym zasadom i można łatwo wywinąć się z odpowiedzialności.

Wojna między dwoma korporacjami często wymyka się z pod kontroli i powstają groteskowe historie. Można natknąć się na opowieści mrożące krew w żyłach,w których na przykład kierowca Uber w Indiach zgwałcił przewożoną pasażerkę. Z drugiej strony dookoła nas krążą niezależne od siebie historie, gdzie taksówkarz renomowanej korporacji ucieka z portfelem lub smartfonem pasażera. Ludzie łamiący prawo są dosłownie wszędzie, więc nie można uogólniać i robić z tego argumentu w merytorycznej dyskusji.

Mimo tego należy wspomnieć, że aplikacja Uber ostro odcina się od przepychanek prawnych. W niektórych państwach usługa została zakazana (Hiszpania, Indie). Dodatkowo firma ma dużo problemów we Francji, Niemczech, Korei Południowej, czy Holandii. Również interpretacja w polskim prawie w tym zakresie jest problematyczna, choć jest duże prawdopodobieństwo, że aplikacji uda się wywinąć od odpowiedzialności, ponieważ podkreślają, że są jedynie niewinnymi pośrednikami w procesie zamawiania usługi. Niestety w gorszej sytuacji są sami kierowcy Uber, którzy mogą zostać posądzeni o różne rzeczy.

Czego nie powiedzą duże portale?

Ekspansja na rynek polski nie nastąpiła poprzez utworzenie nowej siedziby oraz całej struktury Uber. Oddział holenderski nawiązał współpracę z działającym na terenie Polski przedsiębiorcą, który posiada korporację przypominająca taksówkarską. Owa firma ma mnóstwo pracy, ponieważ to właśnie na niej leży cały ciężar operacyjny. Aplikacja tak na prawdę oferuje jedynie mobilną aplikację i logo.

Drugą rzeczą o której ludzie nie wiedzą, jest fakt, że część kierowców dostaje od Ubera samochody. Zazwyczaj są to na prawdę budżetowe modele, które wyglądają zdecydowanie lepiej niż wysłużone taksówki.

Warto także powiedzieć, że Uber prowadzi dość „agresywne” metody promocji swojej marki. Oferuje kod promocyjny Uber, który ma zachęcić pasażerów oraz kierowców do skorzystania z aplikacji. Poza tym gdy Uber wchodzi do nowego miasta to kierowcy zarabiają dużo więcej niż podczas regularnych kursów w pozostałych lokalizacjach w danym kraju. Wszystko to sprawia, że Uber ponosi straty w początkowej fazie swojej ekspansji. Większość zysków jest prognozowana. Dopiero z czasem przynosi korzyści. Na takie zagrywki nie mogą sobie pozwolić mniejsze firmy transportowe.

potegapasji.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here